Lajme Shqip Sunday, 12 May 2013 14:57

Tiranë – Tre ligjet e shumëpërfolur si kusht për marrjen e statusit të Shqipërisë si vend kandidat për në Bashkimin Europian do të miratohen pas 23 Qershorit. Këtë bëri të ditur kryeministri Sali Berisha gjatë përurimit që i bëri rikonstruksionit të rrugës Ura Gjadër-Mnelë. Në fjalnë e tij, kreu i qeverisë nuk kurse akuzat ndaj aleancës së majtë.

“Aleanca e 1 prillit, është Aleanca e trillimit mashtrimit e nihilizmit. Ne më 23 qershor, do votojmë për 3 ligjet, kanalizimet, ujësjellësat, rrugët, shkollat”, tha ai, transmeton bw.

Deklarata e kryeministrit vjen si përgjigje ndaj propozimit të kreut të LSI, Ilir Meta që ofroi një kompromis, votimin e 3 ligjeve në këtë legjislaturë të Kuvendit dhe zbatimin e tyre në muajin shtator. Kompromisit i është përgjigjur pozitivisht kreu i PS, Edi Rama.