Lajme Shqip Tuesday, 07 May 2013 11:26

Tiranë – Partia Demokratike  publikoi listën e kandidatëve për deputetë. Kryeministri Sali Berisha tha se kjo është lista, që do t’i garantojë fitoren Partisë Demokratike dhe aleatëve të saj, në zgjedhjet e 23 qershorit.

“Përfundoi procesi i hartimit të listave më të mira, kandidaturat më të mira që zgjedhësit shqiptarë kanë patur ndonjëherë në fushatat zgjedhore. Ka qenë një proces i hapur, me konsultime të gjera, por një proces që finalizohet me një listë të shkëlqyer, listë fitoreje”, theksoi Berisha.
Në lista u përfshinë emrat e tre deputetëve socialist të shkëputur nga grupi i tyre: Kastriot Islami, Gjovalin Kadeli dhe Asllan Dogjani. Po ashtu, nën siglën e partisë demokratike do të garojnë edhe kryetarët e partive kryesore aleate.
6 kryetarë partish aleate janë të përfshirë në listat e Partisë Demokratike, Fatmir Mediu në Korçë, Shpëtim Idrizi në Fier, Dashamir Shehi në Tiranë, Nard Ndoka në Shkodër, Ekrem Spahia në Dibër dhe Lufter Xhuveli në Elbasan.

Lista zyrtare e kandidatëve të PD
Qarku Tiranë
1. Sali Berisha
2. Myqerem Tafaj
3.Majlinda Bregu
4. Halim Kosova,
5. Florjon Mima
6. Gerti Bogdani
7. Dashamir Shehi
8. Jorida Tabaku
9. Edi Paloka
10. Keltis Kruja
11. Kastriot Islami
12. Asllan Dogjani
13. Visar Zhiti
14. Arben Qirjako
15. Gent Deliallisi
16. Tritan Shehu
17. Ilir Rusmali
18. Jemin Gjana
Shkodër
1.Jozefina Topalli
2. Helidon Bushati
3.Voltana Ademi
4.Nard Ndoka
5.Gjovalin Bzheta
Kukës
1. Flamur Noka
2. Besnik Dusha
3. Alban Zeneli
Berat
1.Genc Pollo
2. Astrit Veliaj
3. Lefter Maliqi
4. Mehmet Xheka
Durrës
1.Eduard Halimi
2. Gent Strazimiri
3. Albana Vokshi
4.Igli Cara
5. Oert Bylykbashi
6. Osman Metalla
7. Vullnet Topalli
8. Lufter Xhuveli
Elbasan
1.Arben Imami
2. Eduard Selami
3. Ardian Turku
4.Luçiano Boçi
5. Dashnor Sula
6. Ardiola Halimi
7. Aurel Bylykbashi
8. Irena Progni
Fier
1. Sokol Olldashi
2. Mesila Doda
3. Shpëtim Idrizi
4. Kozma Dashi
5. Bedri Mihaj
6. Myslim Murrizi
7. Florian Dani
8. Ferdinand Murati
Lezhë
1. Aldo Bumçi
2. Gjovalin Kadeli
3. Albina Deda
4. Vasil Bicaj
Dibër
1.Sherefedin Shehu,
2. Roland Keta
3. Ekrem Spahia
4. Bedri Hoxha
Korçë
1. Ridvan Bode
2.Elena Qirici
3. Edmond Spaho,
4. Fatmir Mediu
5. Gjergji Papa
6.Fatbardh Kadilli
7. Leonard Olli
8. Viktor Duro
Gjirokastër
1. Genc Ruli
2. Spiro Ksera
3. Alije Kokalari
Vlorë
1. Astrit Patozi
2. Arben Ristani
3. Liljana Elmazi
4. Ardian Kollozi.