Lajme Shqip Monday, 02 April 2012 23:26

Bruksel – Maja Kocijançiq, zëdhënësja e shefes për politikë të jashtme të BE-së, Catherine Ashton, në një konferencë për media në Bruksel citohet të ketë thënë se arrestimet e policëve nuk mund të konsiderohen si kidnapim- raporton B92.

Kocijançiq ka ftuar Beogradin dhe Prishtinën që të zgjidhin problemin e tyre përmes dialogut, e jo përmes zbatimit selektiv të ligjit.

Autoritetet kosovare e kanë quajtur si kidnapim arrestimin e pjesëtarëve të Policisë së Kosovës, duke e konsideruar si sulm mbi integritetin institucional e territorial të Republikës së Kosovës.