Lajme Shqip Saturday, 31 August 2013 11:01

Prishtinë- Djali i madh i ish-presidentit të Kosovës, Fatmir Sejdiu, Bardhyl Sejdiu, ka kërkuar mbrojtje 24-orëshe nga Policia e Kosovës.

Këtë kërkese e ka bërë pas përfshirjes në një përleshje të armatosur të martën në orën e para të mëngjesit në Prishtinë.

Sejdiu nuk ka treguar së nga kush dhe pse është rrezikuar.

Ai ka njoftuar policinë se është sulmuar më armë zjarri nga një veturë në lëvizje në të cilën ndodheshin dy persona në lagjen “Taslixhe” të Prishtinës. Ka thënë se ka shtënë me armë zjarri edhe ai në drejtim të tyre.

Zyra për media e Policisë së Kosovës për rajonin e Prishtinës nuk ka folur lidhur më kërkesën e Sejdiut për mbrojtje të afërt.

“Policia është duke ndërmarrë të gjitha veprimet ë nevojshme hetimore në bashkëpunim të ngushtë më Prokurorinë. Deri në këto momente nuk ka të arrestuar lidhur më rastin”.

Por, burime nga Policia kanë thënë se Sejdiu tashmë ka kërkuar mbrojtje me arsyetimin se prej kohësh është i kërcënuar, shkruan Koha Ditore.