Lajme Shqip Thursday, 31 October 2013 11:03

“21 janari”, Ndreca relator i dosjes për Prendin, Llupon e Kumen
Tom Ndreca, një nga gjyqtarët më të sulmuar nga maxhoranca aktuale, do të jetë relator i një prej dosjeve më të përfolura në drejtësisë shqiptare, “21 janari”.

Ndreca u përzgjodh nga shorti si relator i dosjes me tre tëpandehurit, Ndrea Prendi, ish-kreu i Gardës së Republikës, ish-gardisti Agim Llupo dhe Margarit Kume, të akuzuar për ngjarjet e dhunshme të 21janarit.

Anëtarë të kolegjit penal do të jenë, Shkëlzen Selimi, Artan Zeneli, Edmond Islamaj dhe Aleksandër Muskaj. Ndrea Prendi, akuzohet për vrasjen e demonstruesit Faik Myrtaj dhe u dënua nga Apeli me 1 vit burg, ndërsa Agim Llupo u dënua me tri vite burg për vrasjen e Ziver Veizit dhe Hekuran Dedës. Të dy të pandehurit në Gjykatën e Tiranës, morën pafajësinë.

Prokuroria kërkoi në Gjykatën e Lartë dënimin me 23 vite burg për Prendin dhe 25 për Llupon. Kolegji penal me në krye Ndrecën, pritet të caktojë datën e nisjes së procesit gjyqësor, që është dhe beteja e fundit e prokurorisë, për të dënuar dy të pandehurit, për vrasjet e demonstruesve para godinës së Kryeministrisë. Ziver Veizi, Hekuran Deda, Faik Myrtaj, u vranë gjatë demonstratës së 21 janarit 2011. Aleks Nika mbeti i plagosur dhe gjeti vdekjen pak ditë më vonë, në një spital në Turqi. /albeu/