Lajme Shqip Friday, 20 May 2011 18:25

Tiranë – Shpresë e madhe ishte se zgjedhjet lokale në Shqipëri më 8 maj do të jepnin një rezultat të qartë, në një raund të vetme, duke çliruar vendin nga ajo çfarë Albert Rakipi, udhëheqës i Institutit Shqiptar për Studime Ndërkombëtare, e përshkroi si “tirania e status quo-së”. Doli të jetë një shpresë që dëshpëroi. Edi Rama, kreu i Partisë Socialiste të opozitës, ka bërë thirrje për një revoltë të përgjithshme kundër qeverisë së Sali Berishës. Sot Shqipëria qëndron në prag.

 

Ditët në vijim do të tregojnë nëse do të mbizotërojnë kokat e ftohta, apo nëse shteti do të rrëshqasë në trazira serioze dhe, potencialisht të dhunshme. Këtë mëngjes mbështetësit e opozitës bllokuan autostradën kryesore Tiranë- Durrës, gjersa protestat shpërthyen në Tiranë dhe disa qytete të tjera.

Pjesa më e madhe e sfondit të zgjedhjeve është në një pjesë të cilën e kam shkruar në ditën e sondazhit. Unë citova z. Rakipi duke krahasuar garën për të drejtuar Tiranën, me betejën e Stalingradit. Ky citat tani duket  më tepër si parashikim.

Problemi është që nuk ka fitore të qartë më 8 maj. Socialistët morën shumicën e qyteteve të mëdha të Shqipërisë, por Tirana është në pyetje. I tillë është edhe niveli i mosbesimit në sistemin, edhe pse numërimi i votave ishte dokumentuar me televizion. Në Tiranë 249.184 njerëz votuan z. Ramën, i cili kandidon për një mandat të katërt si kryetar i bashkisë, i mposhtur nga vetëm dhjetë vota.

Dje komisioni qendror zgjedhor, tha se do të bëhet numërimi i fletë votimeve që ishin vendosur pa dashje në kutinë e votimit të gabuar. Kjo ka rritur shanset që Lulzim Basha, kandidati i partisë në pushtet e zotit Berisha, ta marrë Tiranën. Socialistët pretendojnë që kjo është një dinakëri e dizajnuar për t’ua mohuar atyre fitoren.

Konfuzion u ngrit, sepse në Tiranë kanë qenë katër kuti të votimit, duke mbuluar  votat për kryetarë të komunave, si dhe këshilltarëve komunalë. Disa nga fletët e votimit në mënyrë të paqëllimshme gjetën rrugën e tyre në kutitë e gabuara. Çështja se a duhet të konsiderohet si të vlefshme është e paqartë, ka argumente të forta në të dy anët. “Askush nuk ka të drejtë për të mohuar vullnetin e qytetarëve për ta ushtruar të drejtën e tyre për të votuar,”thotë zoti Basha. Kjo duket si një pikë e arsyeshme. Nga ana tjetër,kodi zgjedhor dhe precedent duket i qartë: votat nuk duhet të numërohen (llogariten).

Shqipëria ka qenë e paralizuar që nga zgjedhjet e përgjithshme në 2009 per të cilat  socialistët thonë se ishte e vjedhur nga z. Berisha. Pa shumë befasi zhvillimet e fundit kanë shkaktuar tërbimin në radhët e tyre. Z. Rama tha: “Ne duhet të bëjmë çdo gjë, me trup dhe me shpirt ,për të ndaluar qeverinë, dhe pirja për revolt brenda çdo shqiptari duhet të përhapet në rrugë”, Gramoz Ruçi, një zyrtar i lartë i partisë, tha se socialistët do të çojnë deri te një revoltë “popullore “.

Pyeta Erion Veliajn, dorën e djathtë të z. Rama, nëse një thirrje për një kryengritje mund të jetë një rrezik i madh. Një demonstratë e udhëhequr nga socialistët në Janar shkoi seriozisht keq, kur katër persona u vranë nga rojet republikane nga të shtënat që erdhën nga brenda ndërtesës së qeverisë. Z. Veliaj u përgjigj: “Pas falsifikimit të dokumenteve drejtpërdrejt në televizionin, z. Berisha është gati tani që ta marrë titullin tonë dhe ta deklarojë përfaqësuesin e tij fitues, në një përpjekje për të hedhur në rrugë Edin. Ju thoni se çfarë duhet të bëjmë”.

Presion i madh është duke u aplikuar në të dyja anët nga jashtë. Catherine Ashton, shefi i politikës së jashtme të BE-së, bëri thirrje dje për “të gjithë liderët politikë … të mos e vënë jetën e qytetarëve në rrezik”. José Manuel Barroso, presidenti i Komisionit Evropian, ka anuluar një vizitë të planifikuar në Tiranë të shtunën. Ai kishte për qëllim me sa duket të përgëzoj shqiptarët për zgjedhjen e tyre dhe për të njoftuar se procesi i ngecur i integrimit të vendit në BE  tani ishte në rrugë të mbarë. Aq për këtë. Si pëshpëriti një diplomat evropian “20 vjet pas rënies së komunizmit ata duket se nuk janë në gjendje të mbajnë zgjedhjet të cilat plotësojnë kriteret themelore evropiane”.

 

Këtë mëngjes z. Veliaj thotë se do të dorëzohet një ankesë ligjore kundër rinumërimit të planifikuar në Tiranë, por me protesta dhe postblloqe në rrugë, gjërat tashmë duken rrezik. Në qoftë se z. Basha shpallet fitues,do të jetë e vështirë për ta kontestuar, pavarësisht nga çdo ankesë, dhe e njëjta vlen edhe për z. Rama.

Një burim imi nga Tirana më shkroi mbrëmë: “Duket se jemi duke hyrë në një cikël të ri të konfliktit politik”.

Çfarë tragjedie për shqiptarët.