Lajme Shqip Tuesday, 01 May 2012 13:26

Dikush ka përdorur takat e larta, dikush xhinse të ngushta por së fundmi të gjithë kanë treguar aftësinë se dinë të lëvizin në skenë me një thjeshtësi të denjë për një showgirl me përvojë.

Në Teatrin Kombëtar ‘Ruben Dario Managua’ në Nigaragua 13 pjesëmarrës kanë konkurruar për titullin ‘Miss Gay’, një konkurs i cili është një moment historik në luftën kundër diskriminimit të homoseksualëve.

Ngjarja zhvillohet prej pak vitesh në këtë shtet por deri më sot organizatorët nuk e kishin marrë kurrë lejen ta zhvillonin në teatrin kombëtar.

Për të mbështetur konkursin në prapaskenë ishte edhe zonja e parë, Rosario Murillo. Personi që u kurorëzua ‘Miss Gay’ ishte Berden Lavyeska nga Managua, që kishte veshur një fustan të gjatë dhe me flokët e bëra kaçurrel.

Lëvizja gay në Nigaragua po lufton prej vitesh për të kapërcyer diskriminimin në vend që është bërë fokus dhune, dhe për të fituar njohjen e çifteve gay në vend.