Lajme Shqip Tuesday, 22 January 2013 16:33

Tirane – CEZ rrezikon humbjen e 200 milione eurove ne Shqiperi. Lajmin e ka publikuar sot faqja online e Bloomberg, duke iu referuar zedheneses se kompanise ne Prage, Barbora Pulpanova.

Sipas saj, CEZ do te kerkojne nje garanci 60 milione euro nga Banka Boterore, te cilat ishin vendosur si garanci para se kompania te vinte ne Shqiperi.

Vetem nje dite me pare, ERE vendosi heqjen e licences se kompanise dhe zgjodhi nje administrator te ri per te.

Gjithcka erdhi pas nje viti shume problematik dhe debatesh pa fund per tarifat e faturat e papaguara.

“Ne jemi tani duke marrë hapa drejt fillimit per arbitrazhin ndërkombëtar,” tha Pulpanova.

(http://www.bloomberg.com/news/2013-01-22/cez-risks-losing-200-million-euros-on-failed-albania-investment.html) (P.O/LajmeShqip.com)