Lajme Shqip Sunday, 24 February 2013 18:06

ITALI – Mbi 50 milionë italianë votojnë sot për zgjedhjet e përgjithshme në Itali, të cilësuara si vendimtare për të ardhmen ekonomike të këtij vendi, të ndodhur në kushtet e krizës. Qendrat e votimit pritet të mbyllen në orën 22:00 sot, ndërkohë që do të rihapen nesër në orën 7 deri në 15.00.

Kryeministri në detyrë dhe kandidati për kryeministër Mario Monti ka votuar në qendrën e votimit në sheshin ‘Sicilia’ në Milano. Ai mbërriti në këmbë i shoqëruar nga bashkëshortja, vajza dhe nipërit.

Pas votimit, Monti publikoi në Twitter foton duke votuar, si edhe ka shkruar se zgjedhjet janë esenciale për demokracinë e vendit.

Pas tij ka edhe Pier Luigi Bersani ka votuar në Piacenza, në qendrën e votimit të shkollës fillore “Renzo Pezzani” në rrugën Emmanueli. Ai është shoqëruar nga bashkëshortja Daniela Ferrari dhe vajzat Elisa e Margherita, ndërsa nuk ka nguruar të lëshojë edhe batuta për gazetarët.

Sondazhet e fundit kanë parashikuar fitoren e Pier Ligji Bersanit i cili udhëheq koalicionin e qendrës së majtë, por sipas analistëve është e nevojshme bashkëpunimi me Lëvizjen Lista Monti, udhëequr nga Mario Monti, i cili është vlerësuar si teknokrat i orientuar. 61-vjecari është njeriu që ka më shumë gjasa për të udhëhequr qeverinë e ardhshme pas zgjedhjeve.

Shtetet e BE dhe investitorët janë duke ndjekur nga afër gjithë procesin, pasi vendimet që pritet të marrë Italia në muajt e ardhshëm pas daljes së qeverisë së re kanë një impakt të madh për ekonominë europiane. Surpriza e kësaj fushate është shfaqja e Bepe Grillos, komediani popullor i cili ka trembur partitë politike. Ndërsa Silvio Berluskoni udhëheq koalicionin e qendrës së djadhtë. Ai ka apeluar se italianet duhet të votojnë në interesin e tyre, duke akuzuar Mario Montin se politikat e tij kanë dëmtuar imazhin e Italisë.(LajmeShqip.com)