Lajme Shqip Sunday, 29 September 2013 14:02

Athinë- Është vetëdorëzuar në policinë e Atikës, në Athinë deputeti i Agimit të Artë, Kristos Papas, i cili është me origjinë shqiptare. Ndaj tij ditën e djeshme ishte lëshuar një urdhër-arresti nga ana e prokurorisë. Papas është vetëdorëzuar në orën 12.00 me orën lokale në Shqipëri.

Kristos Papas njihet në Greqiedhe si “kamzhiku i artë”.Papas ka marrë një taksi ku ka zbritur përpara policisë në Athinë duke u dorëzuar ai ka thirrur, “Jam i lirë. Drejtësia do të triumfoj, rroftë Hrisi Avgi ( Agimi i Artë)”. Në momentin që ka hyrë në ambientet e komisariatit të policisë, ai ka përshëndetur si Hitleri.

Policia greke ka vënë në pranga kreun e partisë ekstreme Agimi i Artë, 56-vjeçarin, Nikos Mihaloliakos dhe disa deputetë të këtij subjekti politik.

Ndaj partisë neonaziste, prokuroria greke ka lëshuar dhjetëra urdhër-arreste ndërsa ende nuk janë ekzektuar të gjithë. Deri më tani janë të arrestuar 20 persona. /albeu./