Lajme Shqip Wednesday, 15 June 2011 08:45

Tripoli – NATO-ja përsëri granatoi mbrëmë caqe në kryeqytetin libian. Të paktën dy shpërthime janë regjistruar në pjesën lindore të Tripolit, dhe sipas televizionit shtetëror kanë qenë në qarkun Firang.

Mediat libiane njoftojnë se cak i sulmeve kanë qenë objektet civile dhe humbën jetën banorë të qytetit. Tripoli u granatua në fund të javës së kaluar, por gjatë tre ditëve të kaluara nuk kishte sulme.

Kryengritësit libianë vendosën kontroll të plotë ndaj fshatit Al Rojania në afërsi të qytetit Zenten në pjesën perëndimore të shtetit. Në këmbim zjarret për marrjen, humbën jetën dy kryengritës dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur.

Për herë të parë nga fillimi i kryengritjes në Libi më 15 qershor, kryengritësit e morën atë fshat, njoftojnë mediat perëndimore. Qëllimi është që të sigurohet lidhje mes Zentenit dhe Jefrenit. Janë disa ushtarë, një pjesë e tyre mercenarë nga shtete afrikane dhe fqiu Algjeri. Njëri prej tyre për mediat perëndimore deklaroi se regjimi i Gadafit rekruton ushtarë midis fiseve tuarege, duke e shfrytëzuar mosinformimin për konfliktin.