Lajme Shqip Thursday, 21 July 2011 08:40

Nju-Jork – Një tërmet me intensitet prej 6, 2 ballëve i goditi sot Ishujt e Solomonit, në pjesën jugperëndimore të Oqeanit të Qetë.

Siç kumtoi Instituti amerikan gjeologjik, epiqendra e tërmetit ishte në 54, 4 kilometra nën fundin e Oqeanit të Qetë.

Tani për tani nuk ka viktima eventuale ose dëme të shkaktuara materiale, dhe nuk është dhënë asnjë paralajmërim për paraqitje të mundshme të cunamit.

Solomonët janë një arqipelag prej qindra ishujve në Oqeanin e Qetë, të shpërndara në verilindje të Australisë.