Lajme Shqip Friday, 24 August 2012 17:29

New York – Një shkëmbim zjarri shkaktoi sot të paktën dy të vdekur dhe disa të plagosur në Nju Jork pranë Empire State Building, një nga ndërtesat më të vizituara të qytetit, bënë të ditur burime zyrtare lokale.

“Shtypi lokal njoftoi për të paktën 10 të plagosur. Një kalimtare humbi jetën si pasojë e të shtënave si dhe autori i krimit”, theksuan burimet zyrtare lokale. “Deri tani rezulton të paktën një person i vdekur dhe gjashtë civilë të plagosur”, deklaroi një polic në vendngjarje.

Një zëdhënës i FBI-së, J. Peter Donald deklaroi se mund të ishte një akt terrorist.
Sipas dëshmive paraprake bëhet fjalë për një mosmarrëveshje mes dy punonjësve, të cilët mund të kenë probleme. Autori i krimit mund të jetë shkarkuar nga puna e tij kohët e fundit dhe mund të ketë ardhur për hakmarrje.

Rrugët u bllokuan nga policia menjëherë pas shkëmbimit të zjarrit.  Empire State Building tërheq mijëra vizitorë çdo ditë në Nju Jork dhe është një nga ndërtesat më të njohura të qytetit. (LajmeShqip.com)