Lajme Shqip Sunday, 18 November 2012 12:18

Tel-Aviv – Izraeli ka lëshuar sinjalet e alarmit në Te Aviv, të cilat paralajmërojnë sulm të ri ajror. Mediat ndërkombëtare raportojnë se raketa me rreze të gjatë janë nisur nga Gaza drejt Tel Avivit, ndërkohë që krahu ushtarak i Hamasit ka marrë përgjegjësinë për sulmet. 

Shtëllunga tymi kanë mbuluar Gazën, pasi ushtria izraelite ka vazhduar të sulmojë caqet e Hamasit. Aeroplanët luftarakë të Izraelit kanë goditur mëngjesin e sotëm selinë e sigurisë së Lëvizjes Islamike, ndërsa janë dëmtuar rëndë edhe dy ndërtesa televizioni.

Pavarësisht sulmeve të vazhdueshme, diplomatët kanë vazhduar përpjekjet për ndërmjetësimin e armëpushimit.Dhuna në Rripin e Gazës ka shpërthyer të mërkurën, kur ushtria izraelite ka vrarë shefin e krahut ushtarak të Hamasit.

Mbi 50 persona, palestinezë dhe izraelitë, thuhet të kenë humbur jetën në pesë ditë luftime.(LajmeShqip.com)