Lajme Shqip Monday, 25 July 2011 20:14

Shkup – Me rastin e shënimit të 48 – vjetorit të tërmetit katastrofal në Shkup, më 26 korrik 1963, nesër në varrezat e qytetit në Butel, delegacione të vendit dhe nga jashtë, do të vendosin lule para përmendores së viktimave nga tërmeti. Në qendrën tregtare “Soravia” do të fillojë aksioni tradicional i dhurimit të gjakut në Kryqin e kuq, e cila do zgjasë nga ora 9 deri në 17, ndërsa në lagjen Çento, në ora 18 do të zbulohet skulptura në parkun “Suomi”. Në muzeun e qytetit të Shkupit do të hapet ekspozita me titull “Takim i solidaritetit 1964-1973″.

Më 26 korrik 1963, në ora 5 e 17, Shkupi ishte rrënuar nga tërmeti prej 9 shkallësh, sipas Merkalievit (6.1, sipas Rihterit), ndërsa dridhje të vogla ka pasur deri më ora 5 e 43 minuta. Tërmeti në Shkup ishte ndjerë në hapësirë prej rreth 50.000 katrorë në kilometër. Nga dridhja u shkatërruan 15.800 banesa, ndërsa u dëmtuan 28.000. Mbi 200.000 njerëz mbeten pa kulm mbi kokë, ndërsa në gërmadha jetën humbën 1.070 qytetarë dhe u lënduan mbi 4.000 të tjerë.