Lajme Shqip Saturday, 08 December 2012 09:00

SHBA – Ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vucic, ka kërkuar nga Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Leon Panetta, që forca paqeruajtëse e NATO-s të mos tërhiqet nga territori i Kosovës.

“Popullata serbe nuk ka besim në institucionet e përkohshme të Kosovës”, ka thënë Vucic, raportojnë mediat serbe.

Vuçic është takuar me Panettan në Pentagon, transmeton REL.

Po sipas mediave serbe, Panetta ka shprehur kënaqësinë me bashkëpunimin ushtarak me Serbinë dhe është zotuar se në takimin e Këshillit të NATO-s, në shkurt të vitit të ardhshëm, “do të angazhohet për mbetjen e trupave amerikane në përbërje të KFOR-it”.(REL)