Lajme Shqip Wednesday, 26 October 2011 19:10

Tripoli – Një zyrtar i lartë i ushtrisë së Libisë tha se djali në arrati i Muamer Gadafit, Saif al Salam, dhe ish-shefi i inteligjencës së këtij vendi, Abduallah al Senusi, propozuan të dorëzohen para Gjykatës Ndërkombëtare për Krime në Hagë.

Saif Al Salam po kërkohet nga kjo gjykatë, ndërsa është lëshuar tashmë fletarresti edhe për Senusin.

“Nuk ndihen të sigurt të qëndrojnë aty ku janë apo të largohen në ndonjë vend tjetër”, tha Abdel Maxhid Mlegta, zyrtar ushtarak në Këshillin Kombëtar Tranzicional të Libisë.

Mlegta tha se informacionet për këtë gjë i ka marrë nga burimet e inteligjencës.

Saif Al Salam është në arrati që kur forcat opozitare në Libi morrën kontrollin mbi Sirten-vendlindjen e babait të tij.

Aktualisht, ai besohet të qëndrojë diku në afërsi të kufirit jugor me Nigerin.