Lajme Shqip Tuesday, 25 October 2011 18:30

Tripoli – Djali i ish-liderit libian Moamer Gadafi, Seif al Islam është në afërsi të kufirit me Nigerin, deklaroi një përfaqësues nga autoritete lokale në Nigerin verior.

“Ende nuk ka hyrë në Niger, por është afër kufirit. Si duket është i shoqëruar nga mercenarët, por nuk mund ta konfirmoj këtë informacion”, deklaroi një përfaqësues i autoriteteve lokale, i cili kërkoi anonimitet.

Seif al Islam (39) dhe ish shefi i zbulimit libian Abdula as Senusi janë në listën për arrest nga Gjykata Ndërkombëtare Penale.

Të shtunën një burim qeveritar nigerian deklaroi se ish-krahu i djathtë i Gadafit, Abdula as Sensusi është vërejtur në rajonin verior të Nigerit në afërsi të kufirit me Libinë. Deri më tani 32 bashkëpunëtorë të afërt të Gadafit midis të cilëve edhe djali Sadi janë pranuar nga autoritete të Nigerit zyrtarisht për arsye humanitare.