Lajme Shqip Friday, 23 November 2012 16:57

Tiranë – Ne pamjet e regjistruara nga gazetarët e agjensisë Reuters zbulohet se ushtria kongoleze përdorte armatim shqiptar. Keto jane predha murtajash te renda 120 milimetra qe kane dale nga rezervat e Ushtrise Shqiptare dhe kane perfunduar ne duart e ushtrise kongoleze.

Pushtimi i qytetit Goma në lindje Republikës Demokratike të Kongos nga rebelët zbuloi një skandal që përfshin edhe Shqipërinë. Rebelët e ushtrisë M23 kapen armatimet e lëna pas nga ushtria kongoleze.

Ne pamjet e regjistruara nga gazetarët e agjensisë Reuters zbulohet se ushtria kongoleze përdorte armatim shqiptar. Keto jane predha murtajash te renda 120 milimetra qe kane dale nga rezervat e Ushtrise Shqiptare dhe kane perfunduar ne duart e ushtrise kongoleze.

Nje ushtar i forcave rebele tregon arkat me predha mortajash mbi te cilat nga mbishkrime ne gjuhen shqipe.

Armet shqiptare furnizojne nje konflikt te pergjakshem shumëvjecar në Republiken Demokratike të Kongos në një kohë kur ndaj këtij vendi ka embargo armësh si një masë për të kufizuar mundësine e vijimit të konfliktit. Por këtë embargo e kane çare armet shqiptare te cilat jane perdorur ne mase ne luften e Kongos.

Predhat 120 milimetershe jane ne sasi shume te madhe ne depozitat e Ushtrise Shqiptare. Per to eshte vendosur qe te demontohen dhe kjo gje u realizua deri ne momenntin e shperthimit ne Gerdec, ndersa vijoi me pas ne uzinat ushtarake ne gjithe vendin ne Gramsh, Polican dhe Skrapar si dhe ne disa poligone ushtarake te caktuara nga Qeveria.

Pak muaj me pare, ne Kuvendin shqiptar u zhvillua nje debat i ashper, pasi deputeti Erjon Braçe, akuzoi se Ministria e Mbrojtjes po bente trafik armesh duke çuar sasi kolosale nje kompanie serbe ne Malin e Zi. Me rindezjen e konfliktit Republikën Demokratike të Kongos, qe per president ka nje emer te njohur, Laurent Kabila ne skene dolen armet shqiptare qe po shkaktojne viktima dhe po ushqejne nje konflikt te pergjakshem ne kete vend te trazuar afrikan.

Lufta e madhe e Afrikës

Frika e luftës civile në shkallë të gjerë është rikthyer në Kongo, pas një përshkallëzimi të ri të situatës me mësymjen e qytetit lindor të Goma-s nga forcat rebele.

Një muaj pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-se deklaroi se ka ndërmend të vendosë sanksione ndaj liderëve të lëvizjes rebele M23 dhe të gjithë atyre që shkelin embargon e armëve të vendosur Republikës Demokratike të Kongos, kryengritesit moren nen kontroll Goma-n dhe refuzojne te largohen prej andej.

Mesymja e tyre detyroi Forcat e Kombeve te Bashkuara te terhiqen. Mijera vete jane larguar nga zona e luftimeve perreth qytetit Sake, qe e pretendojne te dyja palet. Pas marrjes se Goma-s, levizja rebele M23, qe besohet se mbeshtetjet financiarisht por edhe me arme nga Ruanda eshte betuar te cliroje te gjithe vendin, duke pershkallezuar serish tensionet ne rajonin e paqendrueshem.

Teksa Kongo perpiqet te rigrupoje ushtrine e saj te copezuar, presidenti Laurent Kabila pezulloi nga detyra kreun e forcave tokesore pas akuzave qe nje paneli ekspertesh te OKB-së se i ka shitur arme grupeve te tjera te armatosura ne lindje. Shefi i krahut politik te M23-shit, Jean Marie Runiga deklaroi se pavaresisht apeleve te qeverise, rebelet nuk do te terhiqen te pakten jo derisa Kabila te vendose te hyje drejtpërdrejte ne bisedime me ta.

Konfliktet e brendshme e mundojne kete vend prej shume kohesh, aq sa Kongo eshte kthyer ne epiqendren e asaj qe eksperte e perkufizojne si “lufta e madhe e Afrikes”.

Edhe pse u firmos nje marreveshje paqeje dhe ne 2003-shin u krijua nje qeveri tranzicioni, banoret e zonave lindore nuk i shpetuan terrorit te milicise dhe ushtrise. Lufta ka marre 3 milione jete njerezish qofte si pasoje direkte e perplasjeve te armatosura, qofte per shkak te semundjeve apo kequshqyerjes. Ajo eshte cilesuar si emergjenca ndoshta me e madhe e Afrikes per dekada te tera. Por pervec asaj ekonomike, konflikt ka dhe nje ane politike. Luftimet ushqehen nga pasuria e jashtezakonshem e Kongos me minerale dhe te gjitha palet po perfitojne nga anarkia e krijuar per te shfrytezuar sa me shume burimet natyrore.(G.C)