Lajme Shqip Friday, 10 February 2012 13:14

Pekin – Radio “Azia e Lirë” me seli në  SHBA mbrëmë njoftoi se dy tibetianë janë vrarë nga policia kineze.

Incidenti ka ndodhur më 23 janar kur murgu 40 vjeçar dhe  vëllai i tij  38 vjeçar, janë fshehur pas protestës së tibetianëve në qarkun Lugo, në provincën jugperëndimore Siçuan.

Muajin e kaluar të paktën gjashtë tibetian janë vrarë në përleshjet  me policinë në lagjet Luho dhe Sada në provincën kineze Siçuan.

Para dy ditëve një murg tibetian është vetëflijuar në provincën  perëndimore kineze Çinghaj. Murgu ka marrë djegie të rënda, por ka mbetur i gjallë.

Në 13 muajt e fundit të paktën 13 murgj tibetianë janë vetëflijuar  në shenjë proceste për shkak të politikës kineze.