Lajme Shqip Friday, 09 November 2012 12:35

Nju Jork – Piktura e Pablo Picassos ‘Still Life With Tulips’, e cila daton nga viti 1932, është shitur për 41.5 milionë dollarë.

Portreti i së dashurës së Picassos ka qenë në një ankand të artit impresionist dhe modern në Nju Jork.

Një tjetër vepër e piktorit të madh spanjoll, e ofruar nga korporata amerikane e ankandeve Sotheby, është shitur për 17.32 milionë dollarë. Bëhet fjalë për prorterin e Marie-Thereze Walter, e cila ka qenë muza më e famshme e Picassos.(LajmeShqip.com)