Lajme Shqip Wednesday, 27 February 2013 13:39

Bograd  – Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq ka dekoruar 12 liderë të ish-republikave të Bashkimit Sovjetik, nga të cilat asnjëra nuk është anëtare e Bashkimit Evropian.

Në krye të listës është presidenti rus Vladimir Putin, por edhe shefi i shteti të Bjellorusisë Aleksadar Lukashenko, gjë që është posaçërisht interesant për faktin se Beogradi vitin e kaluar vendosi sanksione ndaj Miniskit. Në listën e të dekoruarve janë edhe dy gazetarë të huaj, të clët kanë nderuar shemnëlltyrën dhe veprën e Slobodan Milosheviqit, shkruan “Blic”.

Një nga laureatatët, gazetarja greke Liana Kaneli, ka qenë dëshmitare e mbrojtjes së Milosheviqit në Hagë. Ajo vitin e kaluar ishte në qendër të vemendjes së opiniont grek pas incidentit kur atë zëdhënësi i “Agimit të Artë” në programin e TV Antena, sulmoi fizikisht, e pastaj tri herë i ra shpullë.

Gazetari italian Fulvio Grimaldi nga fundi i viteve 20 u bë i njohur me tekstet e tii lavdëruese mbi Milosheviqin, e posaçërisht në vitin 2000 kur shkroi: “Kësaj vjeshtei, me vjedhjen e votave, ndodhi rënia e njeriut të cilin një ditë historia do ta shpallë burrë shtetasin më demokratik dhe më human evropian”.(LajmeShqip.com)