Lajme Shqip Sunday, 06 September 2015 20:31

Kryeministri i Serbisë Aleksander Vuçiq, nesër do të udhëtojë për në Gjermani, për tu takuar me kancelaren e shtetit Angela Merkel raportojnë mediat serbe.

Ndonëse kjo vizitë gjatë ditës së nesërme nuk ishte e planifikuar më herët, Vuçiq sot gjatë ditës ka marrë një thirrje të papritur nga Merkel.

Temat e diskutimit gjatë takimit të dy kryeministrave, do të jenë integrimi i Serbisë në Bashkimin Europian dhe kriza e emigrantëve nga Lindja e Mesme.

Gjatë qëndrimit të tij në Berlin, Vuçiq do të vizitojë edhe Bundestagun gjerman.