Lajme Shqip Tuesday, 22 March 2011 19:02

Gaza – Katër persona, në mesin e të cilëve tre të moshës midis 12 dhe 18 vjet, humbën jetën pasi një tank izraelit gjuajti mbi një shtëpi në Rripin e Gazës, transmetuan agjencitë botërore.

Në sulm janë lënduar edhe tre persona.

Tre djelmosha, të moshës 12, 16 dhe 17 vjeçare, kanë luajtur futboll kur një tank izraelit ka gjuajtur granatë mbi një shtëpi në afërsi.

Sipas banorëve lokalë mbi shtëpinë janë gjuajtur katër granata.

Armata izrealite tani për tani nuk e komenton rastin, por sot paraprakisht kumtoi se nga enklava palestineze mbi Izraelin janë gjuajtur katër raketa.

Në sulmet e djeshme ajrore izraelite janë lënduar 19 persona, në mesin e të cilëve edhe katër ekstremistë, pasi paraprakisht një numër i madh i raketave dhe granatave janë gjuajtur mbi shtetin hebraik nga Rripi i Gazës. Në sulmet palestineze nuk pati të vrarë dhe të lënduar.

Izraeli i përforcoi sulmet mbi caqet në Gaza si përgjigje e raketimit gjithnjë e më intensiv nga bastioni i lëvizjes Hamas mbi qytetet izraelite.