Lajme Shqip Wednesday, 09 November 2011 10:30

 Jerusalem – Aviacioni ushtarak izraelit mbrëmë ka kryer sulm në Rripin e Gazës, pasi paraprakisht nga ky territor është gjuajtur raketë ndaj pjesës jugore të Izraelit.

“Në sulmin ajror është shkatërruar një objekt, i shfrytëzuar nga terroristët në pjesën veriore të Rripit të Gazës. Sulmi është përgjigje e gjuajtjeve të mbrëmshme të raketës së llojit “Kasam” ndaj Izraelit Jugor”, deklaroi zëdhënësi ushtarak izraelit.

Midis Izraelit dhe palestinezëve nga Gaza është arritur marrëveshje për ndërprerje të zjarrit, pasi nga fundi i muajit të kaluar e humbën jetën 12 luftëtarë palestinezë dhe një civil izraelit. Grupet e armatosura palestineze pohojnë se po e respektojnë ndërprerjen e zjarrit, por do t’i përgjigjen çdo provokimi nga ana izraelite. Izraeli, megjithatë, premtoi se palestinezët do të paguajnë shtrenjtë për sulmin raketor ndaj territorit të tij.