Lajme Shqip Tuesday, 20 November 2012 17:07

Gaza – Izraeli ka plasuar tashmë planet për një operacion tokësor në Gaza.

Paqja në territoret palestineze duket ende larg. Qeveria izraelite ka diskutuar sërish rreth paqes së propozuar nga ana egjiptiane,  përderisa ka shtuar trupat përgjatë kufirit  në Gaza . Kjo ka  shkaktuar frikë se mund të ndodhin masakra të ngjashme me ato të vitit 2008. Izraeli i ka dhënë  një ultimatum për paqe Egjipitit që kur ky i fundit mobilizoi ushtrinë në kufijtë me Izraelin dhe zhvilloi disa sulme  me dhjetra të vrarë. Izraeli  gjithashtu ka mobilizuar forcat ushtarake duke vënë  në dispozicion 75 000 ushtarë rezervë.

Derisa Izraeli dhe Hamasi kanë intensifikuar luftimet, milicia islamike duket qartë se është më e fortë seç ka qenë gjatë luftës së fundit në Rripin e Gazës. BBC raporton se pranvera arabe gjithashtu  ka përforcuar Hamasin . Për herë të parë, Hamasi përdor raketa që mund të arrijnë në Tel Aviv. Hamasi është egërsuar që prej  javës së kaluar kur Izraeli vrau komandantin e tij. Ndërkaq Izraeli ka kthyer sërish sytë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. 

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu  mësohet se  i ka telefonuar Barack Obamës, duke  shprehur dëshirën që  bisedimet të kenë sukses.  Por, gjithashtu ka treguar edhe gatishmërinë izraelite për të shkuar në Gaza.(LajmeShqip.com)