Lajme Shqip Tuesday, 30 October 2012 12:35

Iran – Sipas Agjensisë Zyrtare “IRNA”, anijet, të cilat përfshijnë edhe një kryqëzor e transportues, u nisën nga Irani gjatë shtatorit.

 

Mbërritja e tyre në Port Sudan vjen gjashtë ditë pasi disa shpërthime shkatërruan një fabrikë armësh në afërsi të kryeqytetit Khartoum.Qëllimi i vërtetë i misionit të këtyre luftanijeve, të shoqëruara nga tre helikopterë ushtarakë mbetet i paqartë për mediat ndërkombëtare.

 

Pas shpërthimit, Sudani ngriti në OKB një padi kundër Izraelit, të cilin shteti afrikan e fajëson për realizimin e goditjes nëpërmjet depërtimit të disa gjuatësve luftarakë.

Mediat ndërkombëtare raportuan se fabrika me armë operohej nga Irani, i cili dërgonte një pjesë të armëve në Liban, për të furnizuar organizatën terroriste të “Hezbollah”-ut dhe disa lëvizje të tjera militanteske palestineze.

 

Izraeli nuk është shprehur rreth bombardimit të supozuar të ndodhur në Sudan.(LajmeShqip.com)