Lajme Shqip Thursday, 12 July 2012 12:48

Hagë – Ish-lideri ushtarak i serbëve boshnjakë gjenerali Ratko Mlladiç sot në mëngjes është dërguar në spital për shkak të “masave parandaluese” pasi është ndjerë keq gjatë procesit gjyqësor kundër tij në Tribunalin  ndërkombëtar për krime lufte në ish-Jugosllavi.

“Mlladiç nuk ndjehej mirë dhe u transferua në spital për çdo rast”, deklaroi Nerma Jelaçiç, zëdhënës i Tribunalit të Hagës. Mlladiç akuzohet për 11 akuza për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ai mohon të gjitha akuzat që i janë ngritur për periudhën 1992-95 në Luftën e Bosnjës.(LajmeShqip.com)