Lajme Shqip Friday, 11 January 2013 14:21

ATHINE- Bombola gazi ne shtepite e pese gazetareve te njohur ne Greqi. Sulmet e koordinuara kane ndodhur gjate nates, nga persona ende te paidentifikuar.

Shpërthimet qe per fat kane shkaktuar vetem deme materiale, kanë ndodhur në shtëpitë e gazetarëve Jorgos Ekonomu, Antonis Liaru, Petros Karsioti, A. Skilaku dhe Kristos Konstans, në Alimos, Shën Parasqevi, Likavitu, Penteli dhe Marusi. Gazetarët punojnë në TV Mega, Alfa TV, ndërsa njëri është drejtor i Agjencisë shtetërore të lajmeve.

Kane nisur hetimet per zbardhjen e ngjarjes, nderkohe qe SYRIZA deklaroi se “kjo është një tentativë e terrorizmit në hapësirën e hapur të mediave që është zona jetike e vendit”.

Gazetari Jorgo Ekonomu ka deklaruar pas ngjarjes se ishte fat që nga shpërthimet nuk u vra askush. “Ajo që më tmerron është fakti, se ka njerëz që mendojnë këtë dhe mund të vrasin të tjerë të pafajshëm”, tha ai në TV Mega. (LajmeShqip.com)