Lajme Shqip Thursday, 24 March 2011 13:03

Jerusalem – Aeroplanë ushtarakë izraelitë mbrëmë kryen tri sulme ndaj Rripit të Gazës. Kjo ndodhi disa orë pasi që shpërtheu bomba në stacionin e autobusëve në Jerusalem, në të cilin jetën e humbi një person dhe mbi 40 u lënduan.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu deklaroi se do të ketë reagim të fuqishëm ndaj sulmit me bombë në Jerusalem.

Zëdhënësi ushtarak izraelit theksoi se cak i sulmeve kanë qenë luftëtarët palestinezë.

Burime nga Hamasi thonë se janë goditur dy kampe për trajnim në afërsi të Gazës dhe një tunel në Rafa, deri në kufirin me Egjiptin, në pjesën jugore të Gazës. Nuk ka informata për viktima. Në disa rajone të Gazës është ndërprerë furnizimi me energji.