Lajme Shqip Friday, 01 April 2011 06:46

Tuniz – BE është gatshme ta dyfishojë ndihmën për zhvillimin e Tunizisë prej 160 milionë në 320 milionë euro në dy vitet e ardhshme, deklaroi dje në Tuniz eurokomisari për zgjerim Shtefan Fyle.

Ndihma është dedikuar për stimulimin e zhvillimit ekonomik të rajoneve më të varfra në Tunizinë qendrore dhe jugore, të larguara nga bregdeti, të famshme në mesin e turistëve evropianë.

Fyle dhe eurokomisari për Punë të Brendshme Sesilia Malmstrom u takua me përfaqësues të autoriteteve dhe vizituan kampe të refugjatëve në kufirin me Libinë.

Mediat kombëtare të Tunizisë dje kumtuan se janë zbuluar trupat e 27 imigrantëve ilegalë të mbytur, të cilët gjatë kësaj jave me dy varka të vogla kanë lundruar për në Evropë dhe në udhëtimin nëpër Detin Mesdhe janë mbytur për shkak të motit të keq.