Lajme Shqip Sunday, 10 April 2011 11:31

Islamabad – Forcat pakistaneze të sigurisë sot në mëngjes vranë shtatë ekstremistë në luginën Svat, në pjesën veriperëndimore të Pakistanit, e cila është nën kontrollin e talebanëve.

Policia lokale theksoi se të vrarët janë ekstremistë të cilët janë përpjekur të ikin nga zona fisnore Momandu, që është në kufi me Afganistanin.

Në përleshjen mes forcave të sigurisë palestineze dhe ekstremistëve janë lënduar edhe dy ushtarë.

Armata pakistaneze i fitoi talebanët në luginën Svat në vitin 2009, por edhe më tej ka këmbimzjarri sporadik.