Lajme Shqip Friday, 16 August 2013 23:26

 

Egjipti sot mbylli ditën me një masakër tjetër, ku anembanë vendit mbi 127 persona janë vrarë nga forcat e policisë.

Gjakderdhja u kthye kur forcat e sigurisë hapën zjarr duke kthyer dhunën në shkallë të lartë.

Një protestues i quajtur Muhamed Said, tha për Al Jazeera se turmat ishin qëlluar nga snajperët dhe nga helikopterët.

“Helikopterët filluar për të gjuajtur mbi ne përderisa ishim duke ecur. Miku im mori një plumb në qafë dhe vdiq,” tha ai. “Kishte njerëz që gjuanin nga dritaret.”, tha ai për Al Jazeera transmeton mesazhi.com

Agjencitë e lajmeve Reuters dhe Associated Press raportuan se persona të panjohur bllokuan rrugët dhe u përleshën me protestuesit, pasi ata u përpoqën të marshojnë permes rrugëve të Kajros. Ambulancat që transportojnë të plagosurit u detyruan të kthehen nga sheshi Ramses, pa e kryer punën e tyre.

Vëllazëria Myslimane dhe grupe të tjera, nën flamurin e Aleancës Kundër Grushtit të Shtetit, kishin bërë thirrje për protesta pas lutjeve të së premtes në mbështetje të presidentit të rrëzuar Muhamed Mursi dhe në kundërshtim të mësymjes ushtarake ndaj demonstratave paqësore