Lajme Shqip Monday, 03 June 2013 10:44

Beograd – Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë Milovan Drecun, ka thënë se pret që bashkësia ndërkombëtare të japë garanci për zbatimin e marrëveshjes për normalizimin e raporteve në mes të Beogradit dhe Prishtinës.

“Nuk dyshoj në mundësinë që Uashingtoni dhe Brukseli të shtyjnë Prishtinën të zbatojë marrëveshjen. Ata kanë kapacitete që me autoritetin e vet të garantojnë se do të respektohet ajo që është arritur”, ka thënë Drecun për televizionin publik serb.

Ai ka theksuar se Serbia është në pozicion më të mirë tash sesa më herët dhe nuk duhet të pranojë zgjidhje të imponuar.