Lajme Shqip Tuesday, 25 September 2012 09:07

TEHERAN- Burime nga Garda e Revolucionit në Iran, trupat elitare të regjimit, njoftuan sot testimin e raketave të reja tokë-ajër me rreze mesatare veprimi, të projektuara për të rrëzuar një avion armik në një distancë prej 50 kilometrash.

“Sistemi i ri i mbrojtjes quhet Ra’ad (Bubullima) dhe testimi ishte një sukses”, theksuan burimet.

“Raketat Taer-2, të përdorura në sistemin Ra’ad janë prodhim vendas dhe janë më të avancuara se raketat ruse, Buk”, theksoi agjencia iraniane e lajmeve, Fars.

Liderët izraelitë kërcënojnë rregullisht qendrat bërthamore iraniane, me pretekstin se duan të ndalojnë Teheranin të mos pajiset me armë bërthamore.(LajmeShqip.com)