Lajme Shqip Tuesday, 07 February 2012 18:00

Milano-Silvio Berluskoni do të dale sërish para gjyqit, në procesin e katërt për ish kryeministrin e Italisë.

Vendimi për të vazhduar me procesin gjyqësor u morr sot nga gjykatëse në Milano, pas një séance paraprake ku Kavalieri mohoi akuzat për nxjerrje të sekretit zyrtar.

Sipas prokurorisë, kur ishte kryeministër, Berluskoni ka pritur në vilën e tij në Arkore në 24 dhjetor të 2005-ës dy sipërmarrës që i dorëzuan disa përgjime audio të një bisede mes Piero Fassino, në atë kohë lideri i demokratëve të së majtës me Giovanni Consorte, ish kreun e grupit financiar UNIPOL.

Procesi që do të nisë në gjykatën e Milanos në 15 mars, përbën të katërtin për ish kryeministrin e Italisë.

Tre proceset e tjera janë çështja Mills, procesi për parregullstitë në shitblerjen e të drejtave televizive të Mediasetit dhe e famshmja çështja Rubi.