Lajme Shqip Monday, 16 May 2011 11:32

Akuza ndaj shefit tё FMN-sё pёr ngacmim seksual shtyhet deri nё marrjen e pёrgjigjeve tё analizave.

Shefi i FMN-sё 62 vjeçar, politikani francez Dominique Strauss-Kahn ёshtё akuzuar pёr ngacmim seksual ndaj punonjёses sё hotelit nё Manhattan ku po qёndronte, Amerikё.

Punonjёsia e hotelit ka hyrё nё apartamentin e tij pa qёnё nё dijeni tё pranisё sё tij. Strauss-Kahn i martuar ka qёnё duke bёrё banjё dhe si ka parё punonjёsen tё hyjё e ka tёrhequr dhe sulmuar. Duke u ndeshur me rezistencёn e saj ai ka mbyllur me çelёs dyert dhe ka dhunuar punonjёsen. Kjo thuhet tё ketё ndodhur atё ditё, pёrpara se ai tё largohej nga hoteli. Por, vajza e ka denoncuar menjёherё atё ditё dhe policia nuk ka vonuar pёr tё shkuar dhe arrestuar Strauss-Kahn dy minuta pёrpara se ai tё nisej me linjёn ajrore nga Aeroporti Kennedy pёr nё Paris. Ai ka refuzuar çdo akuzё duke e deklaruar veten tё pafajshёm. Thuhet se ai ka tentuar t’i shmanget policisё. Strauss-Kahn i cili pritet tё sfidojё Nicolas Sarkozy nё zgjedhjet presidenciale tё 2012, ju dorёzua policisё. Mandati i tij si Shefi i FMN-sё pёrfundon pak muaj mbas zgjedhjeve presidenciale.

Deri mё tani Departamenti i Shtetit apo Ambasada Franceze nuk kanё dhёnё asnjё deklaratё.