Lajme Shqip Thursday, 16 August 2012 07:55

Tetovë (PLOTESUAR 16 GUSHT 15:00)- Mijëra qytetarë, personalitete politike dhe publike si dhe diplomatë të huaj kanë marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të Arbër Xhaferrit në varrezat e Tetovës.

Vdekja e ish liderit të PDSH-së Arben Xhaferit ka shkaktuar heshtje të plotë në Tetovë. Para selisë së PDSH-së, ku ishte vendosur arkivoli me trupin e pajetë të ArbenXhaferit,ku janë bërë edhe homazhe,  ishin tubuar mijëra e mijëra qytetarë që kishin ardhur nga të gjitha qytetet dhe viset tjera shqiptare. Në këtë ceremoni kanë marrë pjesë edhe personalitete publike, politike dhe përfaqësues të korit diplomatik në Maqedoni. 

Në ora 13.30, në heshtje të plotë, shoqëruar me kurora lulesh duke filluar nga ajo e familjes së ngushte, institucioneve, partive dhe degëve të PDSH-se si dhe të pranishmëve të tjerë u nxorr në duart e krerëve të PDSH-se arkivoli i Arben Xhaferit, që u vendos në veturën funerale dhe u nisën drejt banesës së tij të fundit në varrezat e qytetit të Tetovës. Mijëra e mijëra qytetarë formuan kortezhin të  cilit i printe vetë kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi. (LajmeShqip.com)

**************************

Ka ndërruar jetë të mërkurën pasdite filozofi, politikani dhe publicisti shqiptar Arbën Xhaferi. Vetëm pak minuta pasi ka folur Damjanoski, Partia Demokratike Shqiptare ka dalë me një deklaratë. Ajo ka konfirmuar vdekjen e ish-liderit të saj. “Sot më 15 gusht 2012 pushoi së rrahuri zemra e kryetarit të kuvendit qendror të PDSH-së z. Arbën

Xhaferi”, ka shkruar PDSH-ja e cila tash udhëhiqet nga Menduh Thaçi. “Me rastin e vdekjes së rbën Xhaferi më 16 gusht 2012, në orën 12.00 në Pallatin e Kulturës në Tetovë do të mbahet mbledhja komemorative, kurse kortezhi për përcjelljen e të ndjerit do të niset nga qendra e Tetovës në orën 13.30 për në varrezat e qytetit të Tetovës”.

Me keqardhje të thellë ta ketë marrë lajmin për ndarjen nga jeta të tij të respektuar, ka shkruar në një letër ngushëllimi që i ka dërguar PDSH-së  menjëherë kryetari i  Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti. Lideri i BDI-së ka thënë se duke u bazuar në këto vlera largimi nga kjo jetë i Arbën Xhaferit është një humbje për politikën dhe mendimin intelektual shqiptar jo vetëm në Maqedoni, por edhe më gjerë.

Për Xhaferin vlerësimet më të larta i kanë dhënë edhe në Kosovë dhe në Shqipëri. Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, në një letër ngushëllimi për familjen e të ndjerit, ka shkruar se me vdekjen e Arbën Xhaferit u shua një nga mendjet më të ndritura të qytetërimit shqiptar. Sipas tij, vdekja e hershme e Arbën Xhaferit është humbje e jashtëzakonshme për familjen, për botën shqiptare, për miqtë dhe të gjithë ata që e kanë njohur dhe kanë vepruar me të. 

Me fjalë të zgjedhura Xhaferin e ka përshkruar edhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, në një telegram ngushëllimi familjes Xhaferi. “Intelektuali dhe politikani Arbën Xhaferi ka dhënë një kontribut të çmuar në skenën politike shqiptare e sidomos në krijimin dhe udhëheqjen e politikës së shqiptarëve në Maqedoni”, ka shkruar Jahjaga.

Me hidhërim të thellë vdekjen e Xhaferit ka thënë ta ketë marrë edhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Ngushëllime familjes, miqve dhe bashkëpunëtorëve të Xhaferit u ka shprehur edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës. Për Lëvizjen “Vetëvendosje”, Arbën Xhaferi do të mbahet në mend si ndërtuesi i platformës për demokraci konsensuale, si kushti për parandalimin e tendencave margjinalizuese të aplikuara kundrejt shqiptarëve në Maqedoni. Kryeministri shqiptar, Sali Berisha, i ka dërguar pasditen e së mërkurës një mesazh, familjes së të ndjerit, Arbën Xhaferi, si dhe kreut të PDSH, Menduh Thaçi dhe të gjithë anëtarëve të PDSH-së. Ai e ka quajtur Xhaferin avokat të shqiptarëve të Maqedonisë.   

Një humbje të madhe për botën shqiptare e ka cilësuar kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, ndarjen nga jeta të Arbën Xhaferit. Aleanca, Kuq e Zi i ka shprehur menjëherë ngushëllimet më të thella familjarëve të Arbën Xhaferit.eArbën Xhaferi u shtrua në klinikën e Shkupit të mërkurën e javës që shkoi  pas një goditjeje cerebrale që pësoi në banesën e tij në Tetovë. Ai prej shtatë ditësh gjendej në gjendje kome. Mjekët kishin paralajmëruar se gjendja ishte e rëndë dhe nëse i ndjeri do të kishte kaluar shtatë deri në dhjetë ditë në këtë gjendje mundësitë për përmirësim të shëndetit do të ishin më të mëdha. (LajmeShqip.com)