Lajme Shqip Monday, 15 April 2013 17:09

Kairo – Gjykata e Apelit ne Egjipt vendosi lirimin e ish presidenti egjiptian Hosni Mubarak nga akuza per vrasjen e protestuesve gjate perleshjeve te dhunshme, qe sollen rrezimin e tij nga pushteti.

Vendimi per lirimin ka te beje vetem me kete akuze, por mesohet se ai do te qendroje ne paraburgim per akuzat e tjera qe rendojne mbi te, për korrupsion dhe abuzim me pushtetin dhe fondet shtetërore.

Gjykata e Apelit në Kajro urdhëroi lirimin e tij pas skadimit të afatit maksimal të prej dy vjetësh të qëndrimit në burg. Qershorin e kaluar, Mubarak u dënua me burgim të përjetshëm për mos mbrojtjen e protestuesve paqësorë gjatë revolucionit të janarit 2011.

Lajmin e kane dhene televizionet vendase e me pas gjithe mediat e huaja, qe i referohen vendimit te gjykates se Apelit.(LajmeShqip.com)