Lajme Shqip Monday, 21 September 2015 10:56

Një grumbull i 75 rebelëve rishtazi të trajnuar nga SHBA dhe forcat e koalicionit në Turqi për të luftuar xhihadistët që kanë hyrë në veri të Sirisë, ka thënën një grup monitorues.

 “Shtatëdhjetë e pesë luftëtarë të rinj të trajnuar në një kamp në afërsi të kryeqytetit turk hyri në provincën Aleppo mes natës të së premtes dhe të shtunën në mëngjes”, ka thënë për AFP Rami Abdel Rahman, drejtori i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Ai tha se grupi kishte hyrë në një kolonë të një duzine makina me armë të lehta dhe municione, i mbuluar nga ajri nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara që ka kryer sulme kundër Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit (ISIS) në Siri dhe Irak .

Sipas Observatorit, rebelët kaluan nëpër pikën kufitare Bab el-Salama, portë kryesore për luftëtarët dhe furnizime që nisen në provincën Aleppo.

Kjo rrugë furnizimi ka qenë në shënjestër gjithnjë e më shumë nga xhihadistët e ISIS-it kërkojnë të presin mbështetjen për rebelët rivalë.