Kosova pa vizion të qartë për politika kulturore

Monday, 4 November 2019 11:56 Kultura

Në një dokument qeveritar prej 226 faqesh, i cili flet për objektivat kulturore në korniza afatmesme të shpenzimeve, vetëm në dy faqe përmendet kultura. Sipas

‘Rusia është kërcënimi më i madh për ShBA’

Monday, 4 November 2019 11:26 Botë&Rajon

Gjenerali i Forcave të Armatosura të ShBA dhe shefi i 39-të i Shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë Tokësore Mark Alexander Milley, pas kthimit nga Kijevi

Ja cilit besim fetar i përket Enca

Monday, 4 November 2019 11:14 Rozë

Këngëtarja që përjeton ditët e famshe të saja është rrëfyer në “Snapchat” pyetjeve të fansave të saj. Në pyetjen se cilit besim fetar i takon

Ekzekutohet me gurë e reja afgane për seks jashtëmartesor

Monday, 4 November 2019 10:47 Botë&Rajon

Një vajzë e re afgane është ekzekutuar duke u goditur me gurë, pasi kishte kryer marrëdhënie seksuale me të dashurin e saj, duke mos qenë

Tom dhe Jerry në jetën reale (Video)

Monday, 4 November 2019 10:26 Fun

Një video e publikuar në Liveleak, e që ka ndodhur në Rusi shihet se si një mace e kërkon miun për ta ngrënë përderisa e

Ledina, vjen më hot se kurrë (FOTO)

Monday, 4 November 2019 10:16 Rozë

Këngëtarja Ledina Çelo ka publikuarf dy foto të saj, ku shfaqet e menduar e njëherazi joshëse në një sfond vjeshtor.  

> Kosova pa vizion të qartë për politika kulturore
> ‘Rusia është kërcënimi më i madh për ShBA’
> Ja cilit besim fetar i përket Enca
> Ekzekutohet me gurë e reja afgane për seks jashtëmartesor
> Tom dhe Jerry në jetën reale (Video)
> Ledina, vjen më hot se kurrë (FOTO)

Tregu i drogave në Francë vlerësohet në 2.3 miliardë €

Wednesday, 4 November 2015 09:55 Botë&Rajon

Vlera e tregtisë së drogave ilegale në Francë për vitin 2010 llogaritet të ketë qenë 2.3 miliardë euro. Këtë treg e ka dominuar kanabisi (1.1

Siri: Rusia i ka intensifikuar sulmet kundër IS-it

Tuesday, 3 November 2015 16:26 Botë&Rajon

Aeroplanët luftarakë të Rusisë e kanë intensifikuar fushatën e tyre ajrore kundër caqeve të grupit militant, Shteti Islamik (IS), afër qytetit të lashtë, Palmira, kanë

Norvegjia dhe Danimarka: Kurse seksuale për refugjatët

Tuesday, 3 November 2015 14:56 Botë&Rajon

Një puthje nuk don të thotë seks, veshjet me fustan mini nuk na shpijnë në idenë se femra është e prishur, biseda mes meshkujve dhe

Evropa dhe Shtëpia e Bardhë kontestojnë zgjedhjet në Turqi

Tuesday, 3 November 2015 12:59 Botë&Rajon

Observuesit evropian kanë kritikuar procesin zgjedhor në Turqi, me ç’rast presidenti turk Reccep Tayyip Erdogan dhe partia e tij AKP rimorën mazhorancën parlamentare në vend.

Skandali me Volkswagen, makinat e reja të kompanisë 30% më lirë në treg

Tuesday, 3 November 2015 11:55 Botë&Rajon

Lufta për klientët sapo ka nisur për Volkswagen. Pas skandalit të testit të gazrave, që dëmtoi rëndë imazhin e kompanisë, Bild raporton se kompania gjermane

Gjenden të vdekur një burrë dhe një grua në motel

Tuesday, 3 November 2015 11:33 Botë&Rajon

Një burrë tridhjetë e katër vjeçar dhe një grua njëzet e shtat vjeçe janë gjetur të vdekur në një motel në Manastir. Ngjarja në policinë

> Tregu i drogave në Francë vlerësohet në 2.3 miliardë €
> Siri: Rusia i ka intensifikuar sulmet kundër IS-it
> Norvegjia dhe Danimarka: Kurse seksuale për refugjatët
> Evropa dhe Shtëpia e Bardhë kontestojnë zgjedhjet në Turqi
> Skandali me Volkswagen, makinat e reja të kompanisë 30% më lirë në treg
> Gjenden të vdekur një burrë dhe një grua në motel

Humanizmi i shqiptarëve gjatë Holokaustit dokumentohet me fotografi në Kanada

Tuesday, 3 November 2015 15:24 Kultura

Në mes të ndryshimeve të fundit rreth frikës dhe keqkuptimeve rreth islamit, vjen një histori pak e njohur se si shqiptarët myslimanë kanë rrezikuar jetët

Njihuni me artistin kosovar që vizaton për mrekulli portretet e të famshmëve (Foto)

Tuesday, 3 November 2015 13:57 Kultura

Me talent dhe dëshirë gjithçka mund të arrijmë! Ky është rasti i Defrimit, djalit nga Rahoveci i cili e do shumë vizatimin dhe pikturën dhe

Fan s. Noli dhe Qeveria (komuniste) e Tiranës

Tuesday, 3 November 2015 10:27 Kultura

Prefosor Mhill Markut kishte botuar fillimisht në gazetën “Shqiptari i Lirë” në New York, ndërsa gazeta “Dielli” e kishte ribotuar në tetor të vitit 1965

“La Calabria Albanese”, studim mbi 27 qytezat arbëreshe në Itali

Monday, 2 November 2015 17:53 Kultura

Realiteti historik, kulturor, ekonomik e politik i 27 qytezave arbëreshe në Itali është objekti i studimit të një prej librave të fundit të publikuara në

Në viset shqiptare më 2016 shënohet njëmijë vjetori i Shën Vlladimirit

Monday, 2 November 2015 16:24 Kultura

Një mijë vjet nga vdekja e Shën Vlladimirit (970-1016) do të shënohet nga 2 deri më 4 qershor të vitit të ardhshëm në Mal të

Muri i Madh kinez rrezikon të zhduket

Monday, 2 November 2015 11:54 Kultura

Ka një moshë më tepër se 2500 vjeçare dhe është një prej strukturave njerëzore më të njohura në planet. Por Muri i Madh Kinez po

> Humanizmi i shqiptarëve gjatë Holokaustit dokumentohet me fotografi në Kanada
> Njihuni me artistin kosovar që vizaton për mrekulli portretet e të famshmëve (Foto)
> Fan s. Noli dhe Qeveria (komuniste) e Tiranës
> “La Calabria Albanese”, studim mbi 27 qytezat arbëreshe në Itali
> Në viset shqiptare më 2016 shënohet njëmijë vjetori i Shën Vlladimirit
> Muri i Madh kinez rrezikon të zhduket

Faturat e “kripura” të KEDS-it

Wednesday, 4 November 2015 09:23 Ekonomia

Shumë konsumatorë po ankohen se KEDS-i u ka dërguar fatura të shtrenjta të energjisë elektrike për muajin tetor, pavarësisht përgjysmimit të shkallës së TVSH-së. Qeveria

Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO

Wednesday, 4 November 2015 08:59 Kombëtare

Konferenca e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) të martën i ka nisur punimet dhe e ka aprovuar

Papërgjegjësia e deputetëve kthen në Kuvend Ligjin për KPK-në

Wednesday, 4 November 2015 08:55 Kombëtare

Në Ligjin për Këshillin Prokurorial duhet bërë edhe një ndërhyrje, pavarësisht se Kuvendi i Kosovës, më 28 maj të këtij viti, ka miratuar plotësim-ndryshimin e

Mustafa dhe Bajrami konferencë të përbashkët për UNESCO-në

Wednesday, 4 November 2015 08:50 Kombëtare

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa dhe Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, do të mbajë konferencë për medie lidhur me procesin e anëtarësimit

Mizoria e enverizmit: 40 ditë rresht tortura, nëntë ditë pa bukë, 20 ditë i varur në trarë

Wednesday, 4 November 2015 08:45 Kombëtare

Një ngjarje e gushtit 1948 zbulon deri në imtësi se çfarë torturash fizike e mendore bënin shefat e sigurimit në qelitë e hetuesisë. Rasti është

Jahjaga sfidohet me ligjet e miratuara në bufe

Wednesday, 4 November 2015 08:02 Kombëtare

Kuvendi do ta sfidojë të mërkurën presidenten Atifete Jahjaga. Do t’ia dërgojë për shpallje dy ligje të miratuara në mbledhjen e zhvilluar midis 23 e

> Faturat e “kripura” të KEDS-it
> Historianët: Serbia po e humbet betejën për UNESCO
> Papërgjegjësia e deputetëve kthen në Kuvend Ligjin për KPK-në
> Mustafa dhe Bajrami konferencë të përbashkët për UNESCO-në
> Mizoria e enverizmit: 40 ditë rresht tortura, nëntë ditë pa bukë, 20 ditë i varur në trarë
> Jahjaga sfidohet me ligjet e miratuara në bufe
 

Trajnerët e së ardhmes kërkojnë licenca gjermane në Obiliq

04.11.2019 (11:34)

Kandidatët e përzgjedhur nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK) për të ndjekur trajnimin për Licencën “B” të UEFA-s, ishin të obliguar të paraqiten në qendrën sportive “Katana” në Obiliq, gjysmë ore para se të niste ligjërata e parë e

Të gjitha lajmet e fundit në Sport. Aktualizimi i fundit: 04.11.19 // 11:11
(Futboll)

Steven Gerrard mund të rikthehet në Liverpool, në formë të huazimit të përkohshëm nga LA Galaxy. Steven Gerrard ka zhvilluar negociata me Jurgen Klopp rreth»»

(Futboll)

Florentino Perez, presidenti i Real Madridit, ka kërkuar nga Cristiano Ronaldos që të bisedojnë rreth të ardhmes. Cristiano Ronaldon ka marrë një mesazh nga kreu»»

(Futboll)

Manchester Unitedi sot arriti që të fitoj në Old Trafford kundër CSKA Moskës me golin e vetëm të shënuar nga Wayne Rooney. Përveç tre pikëve»»

(Futboll)

Ylli i Interit, Mauro Icardi mund të transferohet në Premierligë. Mauro Icardi mund të largohet nga Interi pasi deri më tani, këtë sezon, nuk ka»»

(Futboll)

Rafa Benitez beson se Real Madridi do të përmirësohet pas rikthimit të lojtarëve të lënduar si Gareth Bale e Karim Benzema. Real Madrid është kualifikuar»»

(Futboll)

Federata e Futbollit e Shqipërisë (FSHF) ka anuluar 17 nëntorin si termin të rezervuar për të luajtur miqësore në Prishtinë me Përfaqësuesen e Kosovës. Lajmi»»

(Futboll)

Drejtuesit e Monacos kishin tentuar ta transferonin Jose Mourinhon nga Chelsea, por kishin dështuar ta bëjë një gjë të tillë. Jose Mourinho rrezikon të shkarkohet»»

(Futboll)

Angel di Maria beson se skuadra e tij ka luajtur shumë më mirë se Real Madridi. Anësori i PSG’së, Angel di Maria ka folur për»»

(Futboll)

Real Madridi ka siguruar pjesëmarrjen në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve, pas fitores prej 1-0 kundër Paris Saint-Germainit. Los Blancos triumfuan me»»

(Futboll)

Juventusi është ndarë baraz me Borussia Monchengladbachun 1 me 1. Golin për Gladbach e realizoi Johnson ndërsa për ‘zonjën e vjetër’, shënoi Lichtsteiner. Manchester City»»

(Futboll)

Manchester United u është rikthyer fitoreve, duke mposhtur në Ligën e Kampionëve CSKA Moskën me rezultat 1 me 0. Djelmoshat e Louis van Gaal nuk»»

(Futboll)

Skuadra e Skënderbeut përfitoi shuma të konsiderueshme me para, pas kualifikimit në Europa Ligë. Korçarët kanë fituar më shumë se 6 milionë euro pas kualifikimit,»»

(Futboll)

Jose Mourinho është i bindur se ai do të mbetet edhe shumë gjatë trajner i Chelseat Pas humbjes ndaj Liverpoolit, janë rritur gjasat për shkarkimin»»

(Futboll)

Mbrojtësi i Kombëtares shqiptare, Amir Rrahmani është përfshirë në formacionin më të mirë të javës në elitën e futbollit kroat. 21-vjeçari ishte një prej lojtarëve»»

(Futboll)

Xherdan Shaqiri është duke kaluar një periudhë të formës së dobët te skuadra e tij e re, Stoke City. Xherdan Shaqiri nuk i ka punët»»

(Futboll)

Liga e Kampionëve vazhdon këtë mesjave më ndeshjet e javës së katërt të fazës së grupeve. Përballja Real Madrid-PSG është kryesfidat e kësaj xhiro që»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina sfidon skuadrën nga Kazakistani, Astana. Klubi më i suksesshëm në vendin tonë, për herë të parë përfaqëson Kosovën në një eveniment të nivelit»»

(Basketboll)

Klubi i Basketbollit Prishtina, ka nënshkruar kontratë të re me kompaninë Albaqeramika e cila do të jetë sponsore e këtij klubi edhe për vitin 2015-2016.»»

(Basketboll)

Basketbollisti i Sigal Prishtinës, Alhaji Mohammed, ka treguar se pse ka festuar me shqiponjë në ndeshjen e Ligës Ballkanike kundër Kozhuvit Shikoni më poshtë kronikën»»

(Basketboll)

“Ne e kemi marrë ftesën dhe shumë shpejt pritet ta konfirmojmë pjesëmarrjen në kualifikimet për ‘Eurobasket 2017′”, është shprehur Hoxha. “FIBA na e ka dërguar»»

(Basketboll)

KB Sigal Prishtina ka shënuar fitore të lartë kundër KK Kozuvit me rezultat 88:60. KB Sigal Prishtina ka vazhduar të shkëlqej në Ligën Ballkanike, pasi»»

(Basketboll)

Sigal Prishtina është e interesuar të kthejë në radhët e veta Dardan Berishën, nëse ai largohet nga skuadra e Cibonës. Kështu ka deklaruar drejtori i»»

(Basketboll)

Edicioni i ri në Superligën e Kosovës në basketboll do të nis në këtë fundjavë, ku do të ballafaqohen Vëllaznimi – Peja, Golden Eagle Ylli»»

(Basketboll)

Edicioni 2015/16 i Superligës në basketboll mund të startojë me shtatë skuadra, pasi ekipi i Kastriotit ka hequr dorë nga pjesëmarrja në prag të nisjes»»

(Boks)

Kickboxieri shqiptar, Faton Vukshinaj po vazhdon të shkëlqej në Zvicër Kickboxieri profesional shqiptar, Faton Vukshinaj, ka mposhtur grekun Levan Guruli, në kategorinë A deri në»»

(Boks)

Sinan Samil Sam ka ndërruar jetë në një klinik në Stamboll pas problemeve të mëdha në mëlçi Boksieri i famshëm turk, Sinan Samil Sam, i»»

(Boks)

Tmerri që ngjau ishte i vështirë për t’u kuptuar. Portorikani 23 vjeç, Prichard Colon, dukej i pathyeshëm, boksier me grusht të fuqishëm që nuk kishte»»

(Boks)

Shumë e kanë përshkruar si “bishë”. Madje, konsiderohej si person i “frikshëm”. Por, legjenda e boksit, Mike Tyson, është treguar shumë i butë me një»»

(Boks)

Dy vëllezërit, Hekuran dhe Dardan Avdylaj, kanë dalë fitues të shtunën në mbrëmje në ndeshjet e tyre në kick boks të mbajtur të shtunën në»»

(Boks)

Boksieri i njohur shqiptar, Tefik Bajrami, është kampion i Evropës në versionin WBU, pasi që sonte (e shtunë) mposhti hungarezin Attila Makula. Në një atmosferë»»

(Boks)

Boksieri shqiptar, Tefik Bajrami të shtunën do të luftojë për titull të kampionit të Evropës në versionin WBU (World Boxing Union), ka njoftuar zyra për»»

(Boks)

Se shqiptarët kanë talent në sportet luftarake, është vërtetuar shpesh në të kaluarën. Edhe në ditët e sotme, numri i këtyre sportistëve që janë aktiv»»

(Tenis)

Në Botërorin e pinpongut të mbajtur në Rusi ditë më parë, organizatorët nuk e vunë flamurin e Kosovës në sallë, e as në ekranet pranë»»

(Tenis)

Tenistja ruse, Maria Sharapova, është sportistja që është paguar më se shumti gjatë dekadës së fundit, ka shpallur mbrëmë revista Forbes. Ky konstatim është mbështetur»»

(Tenis)

Tenisti spanjoll, Rafael Nadal, ka mposhtur serbin Novak Gjokoviq në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Montreal të Kanadasë, me rezultat 6:4, 3:6, 7:6 (2).»»

(Tenis)

Rafael Nadal është “mbreti” i pakundërshtueshëm i “Roland Garros”, pasi tenisti spanjoll ka triumfuar për herë të tetë në karrierën e tij në turneun francez.»»

(Tenis)

Vetëm dy javë para fillimit të turneut prestigjioz të Uimbëlldon në tenis, ekspertët e basteve kanë paralajmëruar se ka sinjale të forta se shumë atletë»»

(Tenis)

Serena Uilliams vazhdon dominimin në tenisin femëror, duke regjistruar suksesin e 30-të radhazi në turnetë që ka marr pjesë në vitin e fundit, për të»»

(Tenis)

Rafael Nadal dhe Serena Uilliams janë konfirmuar si dy tenistët më të fortë të momentit, pasi kanë siguruar suksesin e radhës në një turne Masters»»

(Tenis)

Rafael Nadal vazhdon kthimin e tij të suksesshëm pasi ka lënë pas dëmtimin, duke arritur të mundë Stanislas Vavrinka me rezultatin 6-2 dhe 6-4 në»»

(F1)

Michael Schumacher vazhdon të luftojë për t’iu kthyer një jete sado pak normale, pas dëmtimeve të rënda të pësuara në tru, prej aksidentit me ski»»

(F1)

Lewis Hamilton ka fituar titullin e tretë të kampionit të Formula 1, pas triumfit në garën e Austinit për Çmimin e Madh të SHBA-ve. Hamilton»»

(F1)

Pothuajse dy vjet pas aksidentit me ski në Aplet Franceze, piloti i “Formula 1” vazhdon të jetë ende nën kujdesin e mjekëve. Pavarësisht se familja»»

(F1)

Carlos Sainz ka pësuar një aksident të rëndë gjatë provave të lira për çmimin e madh të Rusisë Piloti i Formula 1, Carlos Sainz ka»»

(F1)

Lewis Hamilton është fituesi i garës së kësaj fundjave në Japoni, gara e 14 e Botërorit të Formula 1, pasi siguroi me një diferencë prej»»

(F1)

Michael Schumacher, ish kampioni i Formula 1, vazhdon të mbetet në gjendje të rëndë. Ish-piloti i Formaul 1 tashmë peshon më pak se 45 kg»»

(F1)

Sebastian Vettel ka fituar Çmimin e Madh të Singaporit, duke arritur në finish me kohën 2 orë 1 minutë e 22 sekonda e 118 të»»

(F1)

Sebastian Vettel rikthehet në pole position pas gati dy vjetësh. Këtë të shtunë ka qenë ai më i shpejti në provat zyrtare të Singaporit, duke»»

Shqiptari rrah grekun me këngë shqipe (Video)